1. - 14. 8. 2005 Letní tábor Sluníček - Otava

Přes prázdniny hodně dětí jezdí na tábory a my nejsme výjimkou. Náš letošní "letní putovní tábor" vedl na řeku Otavu. Ale stejně jako na jiných řekách v létě, tak ani na Otavě není vody zase tolik, abychom mohli jet už od pramene. V případě Otavy z Čenkovy pily.

Zkrátka, naším prvním kempem byl Antýgl na Šumavě. Loďáky a lodě jeli autem, děti vlakem, autobusem a následně ze Srní ještě pěšky. Strategicky položený Antýgl jsme využili jako východiště pěších výletů - Tříjezerní slať, Modrava, Horská Kvilda, Turnerova chata, Filipova huť, a jiné. Takže tuto část Šumavy máme pěkně prochozenou. Celkově jsme na táboře nachodili přes 100 km. Větší potíže s chozením nikdo neměl. Jediné, co by se dalo zmínit - holky se loudaly a objevily se i nějaké puchýře. K naší radosti tu byla velká úroda hub, borůvek a malin. A jen jednou jsme zabloudili. Nebylo to zabloudění v pravém slova smyslu, protože jsme pořád přibližně věděli kde jsme, ale ona zkratka vedla přes pole, potoky, elektrické ohradníky, lesy, apod., takže jsme večer byli dost unavení, zvlášť když jsme posledních 5 km šli v dešti.

Z Antýglu jsme se po čtyřech dnech přesunuli linkovým autobusem do Sušice, kde jsme měli na nádraží uschovány lodě. Tady je z Otavy už opravdu řeka, tak jsme mohli prověřit naše vodácké schopnosti. Využili jsme jak branky na malé peřeji, tak šlajsnu na nedalekém jezu.
Ze Sušice jsme konečně pokračovali po vodě. Po menším či větším boji se každému podařilo zabalit všechny své věci do loďáku a následně do kánoe. Tento a další dny se potom odehrávali podle podobného scénáře - ráno služba připraví snídani, ostatní se mezitím probudí ranním koupáním, následuje balení, pak odpádlujeme nějakých 15 kilometrů, přetáhneme nebo rovnou sjedeme 3 až 7 jezů, na novém tábořišti postavíme stany, převlékneme se do suchého a teplého oblečení, dojdeme na dřevo a před večeří ještě stihneme nějaký podvečerní program.

Kromě pěších výletů a trénování na vodě jsme v různých hrách zkoušeli různé dovednosti - rozdělat oheň a přepálit provázek půl metru nad zemí, obarvit kus látky pomocí přírodních látek, přetahovaná, při zkoušení plaveckých dovedností museli někteří překonávat svůj strach, když měli skočit do šlajsny, a svojí ohebnost a stabilitu jsme trénovali při Twistru.

K tomu všemu jsme se i vzdělávali. O prázdninách to zní divně, ale je to pravda. V Povydří jsme se na naučné stezce dozvěděli, jak daná krajina vznikala, něco o tamní fauně a floře. V Sušici jsme navštívili muzeum sirek a několik minut se kochali tamním pohyblivým betlémem. V Rosenauerově mlýně jsme měli příležitost se seznámit s historií výroby mouky, poznali jsme také vývoj mlýnského kola až k dnešním turbínám. K těm jsme se ještě vrátili ve vodní elektrárně v Katovicích. Zjistili jsme, že ač jako vodáci na vyschlé jezy nadáváme, pro jiné je to zdroj obživy a kupy starostí.

A koho by zajímalo, jak jsme se stravovali … tak tomu mohu odpovědět, že báječně. K snídani to byl čaj či mléko a chléb, housky, rohlíky, s máslem, medem, salámem, marmeládou … Na svačinu nechyběla sušenka a ovoce (jablka, švestky, nektarinky, melouny). Oběd většinou pokryl chleba (ke konci tábora jsme začali být pěkně rozjedení - v osmi jsme snědli dva velké bochníky). No a večeře byla teplá - polévka a druhé jídlo - buřtguláš, rizoto, špagety se sýrovou omáčkou, smažák, segedín s knedlíkem, šunkofleky, karbanátky, maso na paprice a další. Takže hlady jsme opravdu netrpěli.

Ještě bych se mohla zmínit o počasí. Bylo hodně pod mrakem, pršelo převážně v noci, přes den maximálně mrholení, takže to nám vyhovovalo. Větší průtrž mračen byla jen na Antýglu a jednou v Sušici a to jsme všichni přežili v suchu. V noci bylo chladno, jednou musela teplota klesnout pořádně - ráno si na zimu stěžovali skoro všichni a kolem půl osmé ráno ukazoval teploměr 6°C, takže žádné vedro. Ale přes to jsme si i sluníčka něco užili. Žádné letní pařáky se ale nekonaly.

Shrnuto a podtrženo dopadl tábor bez větších problémů. Každý měl samozřejmě období, kdy mu ti druzí lezli na nervy či mu prováděli různé neplechy, ale všeho s mírou.

Míša
Autorky kroniky

Prolezu, neprolezu?

Já se ohnu víc

Jez

Odjezd ze Sušice

Odpočinek

Ufff

Pan vedoucí

Pohodička na vodě

Odpočinek

Hlavně aby to stálo

Přepálí se, nepřepálí?

Rábí

Sedmý chleba už nechci

Skok do šlajsny

Jupí do šlajsny

Pan stavitel

Kouzlo Šumavy

Trocha poučení

Turistické známky

Twister

Voda, fůůj

Vydra

Už zase fotí :-(
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz