Zimní náladovka

Úvod

Konečně je tu první letošní číslo Občasníku.

Hned na začátku bych každého ráda upozornila na článek o náboru nových členů do oddílu. Nejde jen o to, abyste si ho přečetli a řekli si, zda je dobrý či ne. Ale chtěla bych, aby se každý, kdo si ho přečte, aktivně, dle svých možností, zúčastnil shánění nových členů spolu se všemi, kteří se přípravy náboru již účastní. A věřte mi - není to jednoduchá záležitost.

Další věc, kterou mám na srdci, je čistě praktická - doručování Občasníku. Zatím existují tři alternativy - poštou, mailem nebo jen dostanete odkaz na to, že Občasník vyšel. Nyní vzniká ještě další - že si budete Občasník osobně vyzvedávat v loděnici. I ti, co mají přístup k internetu, si tento plátek rádi přečtou v tištěné podobě. Ale jsou-li to aktivní členové, kteří do loděnice chodí pravidelně, není důvod, proč by si ho nemohli vyzvednout osobně - pro ně to bude pohodlné a oddíl ušetří na poštovném a "balném". Své nové rozhodnutí, jakým způsobem chcete Občasník dostávat, sdělte buď na informacích pro členy na našich stránkách, Humpovi nebo mě.

Michala Čadová

Slovo redaktora

Jako správný a zodpovědný redaktor(ka) mám schovaná všechna stará čísla Občasníku (i ty, která jsem sama nepsala, tj. od čísla 10) a čas od času si tím listuji. Věřím, že když se Občasník začal vydávat (před více než osmi lety) byla to, řekla bych, společenská událost. Internet v té době opravdu nebyl masovým médiem. V Občasníku té doby jste se dozvěděli vše nutné, co jste o fungování loděnice měli vědět, a nějaké ty drby.

Kdo by si dal práci a všechna stará čísla si prošel, zjistil by, že předchozí redaktoři (Jarin a Drbža) stihli každý za dva roky svého působení v redakci vydat patnáct čísel Občasníku! Mě se za stejnou dobu podařilo dostat do oběhu čísel devět.

Nemyslete si, že bych to nějak "flákala" či vám chtěla zatajovat důležité informace. V dnešní době, kdy není problém někomu poslat SMSku či meila nebo se s ním sejít na společenském večeru, není rychlost a možná ani účinnost Občasníku taková, jak by si mnozí přáli, a tudíž některé informace není již důležité do Občasníku dávat.

V tom vidím důvod, že Občasník vychází v těchto dnech "jen" čtyřikrát do roka.

Ale nechci si tady stěžovat nad složitou tvorbou Občasníku, sháněním (někdy až hraničící s násilným vymáháním) článků a nad skutečností, že mnozí články ani nečtou (a potom, když prošvihnou nějakou akci, se vymlouvají, že chyběli nebo něco slavili a takové ty věci). Naopak bych chtěla podnítit větší zájem o tento druh média.

Nechci, aby zde bylo jen to co bude a to co bylo. Chci abyste zde našli i články, které vás budou zajímat a budete se na ně těšit. Proto neváhejte a klidně bez ostychu napište či klidně řekněte z očí do očí, co byste chtěli, aby zde zaznělo nebo naopak co by zde být nemělo.

Kdokoliv si zde může vyzkoušet své literární schopnosti a s radostí přijmu každý návrh na novou rubriku i cokoliv jiného, co zvýší prestiž Občasníku.

Michala Čadová

Slovo předsedy

Ahoj přátelé, kamarádi, vodáci,

tentokrát budu mluvit pouze o jediné věci. Jsou to brigády. Výbor klubu odsouhlasil jako první brigádnický den pro rok 2004 sobotu 17.4. od 9:00 do 16:00. Chtěl bych upozornit, že povinnost odpracovat 6 brigádnických hodin za každý kalendářní rok se týká všech členů, kromě těch, kteří v něm dosáhnou 60 let věku a více, nebo mladších 10 let. Prosím dostavte se v hojném počtu, protože jako výbor se snažíme sehnat maximum peněz na opravy, provoz loděnice a klubem pořádané akce, ale již nemáme na to, abychom platili firmě za úklid okolí loděnice, mytí oken, vytření podlah, ostříhání stromů a vůbec na celkovou přípravu loděnice na další sezónu.

Ahoj Radek Douděra

Stalo se

24. - 25.1. - lyžařský zájezd - Orlické hory

Pohodička na horáchJako obvykle jsme odjížděli v sobotu velmi brzo ráno z I.P.Pavlova. Autobus byl naplněn tak akorát, ale i tak nám trvalo dobrou hodinu než jsme si autobus usilovným dýcháním zahřáli natolik, že si alespoň otužilci mohli sundat bundy. I přes drsné podmínky, které v autobusu panovaly, venku to naopak začínalo vypadat na krásný den - mlha se zvedala, sluníčko se pozvolna začalo opírat do skel a sníh kolem silnice se třpytil.

V Čenkovicích jsme se rozdělili na sjezdaře a běžkaře a každý vyrazil svou cestou. Na běžky jsme si lepší počasí přát ani nemohli. Sníh perfektní, stopa držela, sluníčko hřálo a jeli jsme pohodovým tempem.

Odpoledne jsme dorazili do vymrzlého autobusu a vyrazili do nedaleké vesnice za naším ubytováním. Autobusák se sice chvíli do prostoru na parkování nemohl vejít (chvíli se vedoucího zájezdu snažil ukecat, že to prostě nechá zaparkované u kraje silnice, ale to neprošlo), ale poté, co se ve vedlejší vesnici otočil, se mu to povedlo a my jsme mohli konečně zalézt do vyhřátých pokojů.

Ráno se díky mrazu nepovedlo nastartovat autobus. A tak sjezdaři, kteří měli sjezdovat v Čenkovicích měli smůlu a buď se šli jen tak projít pěšky nebo čapli sjezdovky a šli si nějaký ten kopec vyhledat. Běžkaři to měli o poznání jednodušší. Kousek si po silnici popošli a pak již mohli jet.

Sraz měl být v Čenkovicích, ale ještě odpoledne nebyl nastartován autobus, tak přišel telefonický rozkaz, že sraz bude v Jablonném. Hbitě jsme tedy museli přeorganizovat svoji naplánovanou trasu a v půl šesté jsme na místo srazu skutečně dorazili. Na náměstí v občerstvovně jsem si dali čaj a polévku a pak již jsme mohli nasednout do nastartovaného autobusu a vyrazit k domovu.

Na I.P.Pavlova jsme dojeli po deváté večer. Ale lyžování bylo super.

Další povídání

Michala Čadová

31.1. - 7.2. - Zimní tábor TOM a Sluníčka - Vítkovice

Klídek na tábořeKonečně jsme dali dohromady dostatečný počet dětí a na tábor jsme vyrazili opět do Vítkovic v Krkonoších. Bohužel naším cílem se letos nestala "stará a polorozpadlá" chata Motorletu (v dnešní době z ní zůstala jen rozvodní skříň), ale chata v těsném sousedství. Takže jsme v sobotu kolem poledne museli opět absolvovat onen nechvalně proslulý stoupák na Janovu horu.

Oproti "motorleťácké" chatě jsme si tady žili opravdu královsky. Měli jsme pro sebe dva (!) pokoje - jeden pro TOM a druhý pro Sluníčka, slušnou kuchyni, společenskou místnost s televizí (na kterou jsme se sice nesměli koukat), a hlavně teplo tam bylo!

K chatě patří i vlek, který jsme několikrát využili. Přestože se jedná o vlek, kdy si sebou po svahu vezete svoji kotvičku a dole, když máte štěstí a dost šikovnosti, se vám podaří tuto kotvičku zaháknout za jedoucí tažné lano, zajezdili jsme si do sytosti. Pak už se vám může stát snad jen to, že pomocí této kotvy omylem vyhodíte vodící lano z její kladky. A potom musíte přemluvit někoho dostatečně silného a vysokého, aby lano opět nahodil. Vzhledem k tomu, že v chatě jsme byli prakticky sami, vždy to bylo na někom starším z TOMu.

Výhodou toho, že jsme s sebou měli dva vedoucí, byla skutečnost, že jsme se mohli některé dny rozdělit na dvě skupinky. Jedna jela například na celodenní výlet na běžkách, ta druhá zkombinovala běžky se sjezdovkami.

Počasí jsem měli vcelku dobré. Sníh byl alespoň do výšky dvou metrů, denně mžilo, pršelo či sněžilo, bylo teplo a to znamenalo, že sněhu stále ubývalo, ale i tak nám vydržel až do konce pobytu. Za ten týden, co jsme na horách strávili, klesla sněhová přikrývka o dobrý metr.

Myslím, že jsme ten týden všichni ve zdraví přežili, nebyly výraznější škody na majetku (jak našem, tak majitele chaty … tedy až na pár pochroumaných hůlek), byli jsme v pohodlí, jíst jsem měli co (někdy to tedy chtělo trochu více se přemoci), vzato kolem a kolem tábor dopadl dobře.

Michala Čadová

Nábor do SK Zlíchov

Zábava na Robečském potoceCílem náboru je celkové zvýšení povědomí o oddílu a jeho činnosti na veřejnosti i mezi členy oddílu a docílení přílivu nových členů a to nejen do dětských oddílu TOMu a Sluníček, ale i dospělých, kteří mohou loděnici využít k uskladnění svých vodáckých potřeb a najít třeba novou partu.

Na valné hromadě klubu vznikl základ pracovní skupiny pro nábor, která v současné době pracuje ve složení: Bára, Míša, Dan, Jícha, Pavel a Zajíc. Svoji činnost skupina průběžně prezentuje na webové adrese http://nabor.skzlichov.cz/nabor/, kde každý z vás může v diskuzi napsat svoji připomínku či nabídnout konkrétní pomoc.

Dospělí, TOM a Sluníčka

SK Zlíchov pořádá prakticky po celý rok zájezdy na vodu v různé intenzitě, v závislosti na ročním období. Tyto zájezdy jsou doplňovány sezónními zájezdy na lyže, běžky, pěšími výlety a cyklistickým zájezdem. Pro zpestření jsou zde i další aktivity, jako nácviky eskymáků v bazénu, společenské večery s občerstvením a další.

TOM je oddíl pro děti od 10 do 18 let a účastní se všech aktivit, které SK Zlíchov pořádá. Schůzky se konají každou středu mezi 16 a 18(19) hod v loděnici SK Zlíchov, v zimě se plave v bazénu v Podolí. Víkendové akce se pořádají pravidelně jednou za čtrnáct dní. Nesmíme zapomenout ani na zimní týdenní lyžařský a letní čtrnáctidenní putovní tábory.

Oddíl Sluníček je určen dětem od 10 do 15 let. Schůzky máme každé úterý od 16 do 18 hod v loděnici, v zimě plaveme v bazénu v Podolí. Víkendové akce (jednodenní, dvoudenní) se konají jednou za 14 dní, ale ani v teplých měsících se nezaměřujeme jen na vodu, ale i na další turistické aktivity. Sluníčka jsou zaměřena (na rozdíl od TOMu) více na akce a turistiku na suchu. Tábory probíhají stejně jak u TOMu.

Je zde možnost pohybu dětí mezi oběma oddíly, protože si oddíly nekonkurují. Jde nám o to, abychom dětem umožnili pobyt s vrstevníky a nabízíme jim širokou škálu aktivit, ze kterých si mohou vybrat tu kombinaci a intenzitu, která jim vyhovuje.

Ti kterým je to ještě málo jezdí na vodu či pořádají pravidelný volejbal i mimo oddílové akce a to prakticky celoročně. Jejich činnost můžete sledovat jak na oddílových stránkách http://www.skzlichov.cz, tak i na soukromých stánkách http://jicha.skzlichov.cz a http://zpevnickova.webpark.cz.

A jakým způsobem bude nábor probíhat?

Takto tedy funguje činnost v našem oddílu. Abychom mohli zpřístupnit aktivní prožití volného času co nejvíce lidem, musí se k nim informace o oddílu dostat. Proto každého prosím, aby nelenil a jakýmkoliv způsobem informoval své kamarády, ať sportovce či nesportovce, aby věděli, že tady mají možnost se setkat s novými lidmi a třeba v sobě objevit skryté talenty. A pokud sami nemají zájem, mohou informace rozeslat alespoň svým kamarádům.

Michala Čadová
(s využitím článku od Báry Hartové,
zveřejněných prací pracovní skupiny,
oddílových stránek a Jíchy)

Den otevřených dveří SK Zlíchov

Den otevřených dveří se v loděnici bude konat ve středu 19.5. od 16 do 19 hodin. Naplánováno toho máme hodně, takže kdo přijde, nudit se nebude - vyjížďky na lodích, předváděčka vodáckého vybavení a práce s ním, hry na souši a na vodě, promítání videa a fotek ze zájezdů, prohlížení kronik, občerstvení, atd.

Je mou povinností vyzvat každého, kdo má nějaký nápad, čím bychom mohli DOD ještě zpestřit, nebo jen chce přiložit ruku k dílu, aby se neprodleně ohlásil nějakému kompetentnímu členovi oddílu (výbor, pracovní skupina …).

Doufám, že návštěvnost i úspěšnost dne otevřených dveří bude vysoká a že námaha, kterou na to tuto akci vynakládáme, se nám vrátí.

Inzerce

Prodám neoprenové boty a ponožky. Zachovalý stav, starý typ, velikost 39(40), jednodílné bez zipu. Cena dohodou.

Michala Čadová, 222540655, 606115602, michalacadova@seznam.cz

Články z jiného soudku

Mozkovna

Světové řeky - vyzkoušejte si své znalosti z oblasti světových vod!!!

1. Paraíba a) Švédsko
2. Mosela b) Anglie
3. Bermejo c) Argentina
4. Avon d) Polsko
5. Somme e) Indie
6. Anadyr f) Čína
7. Ondava g) Německo
8. Mackenzie h) Francie
9. Brahmaputra g) Rusko
10. Varta ch) Brazílie
11. Klaralven i) Kanada
12. Argun j) Slovensko

Řešení v příštím čísle

Koutek poezie

V

odraz pyramidy v žhnoucím písku
V konstruktivní báseň hodná Disku

O

dráha komety znamení astronomovo
Elipsu nekonečností též znovu
Zas věčnost Po Einsteinovi!
Tajemství Ahasverovo
Ó ano každá rovnice mí svoji neznámou

D

luk jenž od západu napíná se
Indián shlédl stopu na zemi
Poslední druhové zhynuli v dávném čase
a měsíc dorůstá prérie kamení

A

nazváno buď prostou chatrčí
Ó palmy přeneste svůj rovník nad Vltavu!
Šnek má svůj prostý dům z nějž růžky vystrčí
a člověk neví kam by složil hlavu
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz