PF 2004

Úvod

Takže se nám pomalu blíží Vánoce a s nimi i tradiční shon, který jako obvykle vrcholí den před Štědrým dnem a velká nákupní centra praskají ve švech. Lidé jsou na sebe nepříjemní, vztekají se a nadávají si, zkrátka mají výbornou vánoční náladu.

Takhle by to ale o Vánocích vypadat nemělo. Nezdá se mi, že je slovo Vánoce odvozeno od spojení dát co nejvíce nejdražších dárků. Proto raději potěšte své známé milými maličkostmi, které jim přinesou více radosti a shon hoďte za hlavu. Uvidíte, že se vám hned zlepší nálada. A pokud jste v té správné náladě, určitě budete rádi, když vám popřeji veselé Vánoce a šťastný Nový rok.

Dan Krahulec

Slovo předsedy

Pohled na vstup do loděniceAhoj přátelé, kamarádi, vodáci,

blíží se opět konec roku a tak mi dovolte pár slov. Tento rok se nesl zejména v duchu rekonstrukce loděnice, která se blíží ke svému závěru, takže až tam přijdete, třeba 4.12. na společenský večer, mělo by být hotovo. Uvítá vás nejen nový vchod do loděnice, zrenovované prostory 1. patra, ale i opravené sociální zařízení a omítky. Všechno toto se podařilo díky grantu města Prahy, který jsme získali zejména díky nasazení Tomáše Hockeho s podporou důležitých písemností od Jirky Myslivce. Podrobnější informace se dozvíte na Valné hromadě klubu 5.2.2004. Dovolte mi také si poněkud postěžovat na malý zájem odpracovat si brigádnické hodiny. Členů, kteří odpracovali brigádnické hodiny je pouze 46% !!! To znamená, že ti co neodpracovali dostanou spolu vyúčtováním příspěvků na rok 2004 i penále za neodpracované brigády. Závěrem vám všem přeji veselé Vánoce, hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2004 a to "správné" množství vody v řekách a potocích.

Radek Douděra

Slovo TOMu

Ale aby tento občasník nebyl jen samé přání štěstí a zdraví, zmíním ještě pár důležitých dat z programu: Jelikož Štědrý den vychází na středu, bude Vánoční besídka už 17. prosince, takže to mějte na paměti a shánějte, vyrábějte a vyhrabávejte pro své kamarády i nepřátele milé dárečky a příjemná překvapení. Besídkou samozřejmě rok nekončí, protože v pátek 19. prosince, nás čekají tradiční Vyzvědači, kteří budou opět společní pro TOM i Sluníčka. Po Novém roce jako obvykle začneme chodit do bazénu v Podolí, kde vydržíme tak dlouho, než se zase trochu oteplí a den prodlouží, aby jsme si mohli protáhnout nohy běháním. V neposlední řadě bych rád zmínil termín zimního tábora, který bude znovu ve Vítkovicích, kde to mnoho z vás zná. Bude od 31. ledna (pátek) do 8. února (neděle). Pokud chcete jet, je třeba přihlásit se co nejdříve, protože ještě není jasno o počtu míst.

Dan Krahulec

Stalo se

24. - 26. 10. - brigáda v Zubrnicích

-- Fotografie na stránkách

V pořadí byla tato brigáda třetí. Třikrát jsme již pomáhali v zubrnickém železničním muzeu a doufám, že i v příštích letech budeme.

Odjezd tradičně v pátek z Hlavního nádraží. Letos jsme přestupovali jen dvakrát.

Ubytováni jsme byli jako obvykle ve spacím voze. V osmi jsme bezproblémově zabrali dvě kupéčka a po večeři jsme se odebrali ke spánku.

Ráno bylo pošmourné a bylo lezavo. Náš dnešní úkol zněl jednoduše: z oblasti mezi přažci vykopat všechnu hlínu a kamení, aby bylo možno je jednoduše vyndat a vyměnit. Vypadalo to jednoduše. Vyfasovali jsme krumpáče, lopaty a vidle, přistaveny byly tři nákladní vozíky, nasadili jsme rukavice, sehnuli naše mladé hřbety a začali pracovat. Jak se postupně ukazovalo, práce to nebyla nijak jednoduchá. Kameny ne a ne vylézt a ještě bylo třeba vykopaný materiál třídit na hlínu do jednoho vozíku a kamení do druhého vozíku.

Ve dvě hodiny jsme dali obídek a pokračovali. Ve čtyři hodiny jsme měli celé tři vozíky vrchovatě naplněny a v duchu jsme se již těšili na prohlídku muzea. Ale k našemu velkému zklamání bylo nutno vykopaný materiál opět někde vyložit. Hbitě jsme vozíky připojili k lokomotivě, naskákali a vyjeli. Na trati bylo pár míst, kde se musely díry pod pražci zasypat. To už byla o něco jednodušší práce, ale i tak nám to zabralo další dvě hodiny usilovné práce. Ještě jsme si doběhli do studánky pro vodu a vyjeli k nádraží.

Prohlídka muzea byla odložena na druhý den. Navečer přijela naše další pracovní skupina v čele s Ájíkem. Moc se s námi nebavili a vyrazili s Jarinem do občerstvovny. To jsme jim nemohli nechat projít. Byl vymyšlen válečný plán. Vzhledem k tomu, že bydleli všichni v jednom kupéčku, bylo rozhodnuto, že jim ho zamkneme. Dan Kr. se pro tento těžký úkol obětoval. Zevnitř kupé zamkl a oknem vylezl ven, kde ho chytal Tomáš M. Okno se dalo zvenku jednoduše zavřít a všichni se mohli smíchem potrhat.

Práce na brigáděPo chvíli jsme sice zjistili, že u vchodu jsou pověšeny klíče, v jejichž výbavě je i hranatý klíč, kterým by se kupé dalo zavřít/otevřít přímo z chodby. Ale doufali jsme, že skupinka přijde v pozdních večerních hodinách v dobré náladě a klíčů si nevšimne. S úsměvem na rtech jsme zalezli do spacáků.

Ale jaké bylo naše zklamání, když do vlaku přišli ještě Zajíc s Irčou. Ti žádný posilující nápoje nepili, a tak přemýšleli čistě prakticky. A Zajíc neomylně zamířil ke vchodu, popadl klíče a kupé otevřel a zalehl. Plán se nevydařil. Tak snad příště.

Ráno jsme se díky posunu času mohli o hodinu déle prospat. Po snídani jsme si prohlédli muzeum a drezíny. Dnes jsme nakládali pražce. Naložili jsme hromadu pražců na jedné části trati a odvezli je na hromadu určenou k likvidaci nebo na hromadu určenou k opětovnému použití. To se několikrát opakovalo.

Nakonec jsme si ještě udělali závěrečné skupinové foto před nádražím a vydali se na autobus.

Do Prahy jsme přijeli v 17 h. úplně upracovaní.

Michala Čadová

8. 11. - Běh o Koláč Panny Z Dívčích Hradů

-- Fotky a povídání na stránkách

Trojda běžíLetos se konal již 21. ročník (20. - oprava redakce) tohoto obtížného přespolního běhu, pořádaného naším oddílem, letos poprvé pod hlavičkou SK Zlíchov.

Na délce a obtížnosti trati se oproti minulým letem nic nezměnilo. V 9 h. ráno byla zahájena v loděnici prezentace. Samotný závod začal kolem 10:30.

Závodníků bylo letos přes 90. Největší kategorii tvořili muži. Ještě ani neodstartovala poslední kategorie těch nejmenších a na záda jim již funěl první závodník z mužů v prvním kolečku. Někteří borci zvládli svoji pětikilometrovou trať za 20 minut.

Po dlouhé době letos nepršelo, a tak trasa byla suchá a tedy i méně náročná než když se běhá v blátě, mokru a zimě. Na vyhlášení výsledků dokonce i vysvitlo sluníčko.

Koláče se krásně leskly a voněly. Ti, co se nedostali na stupně vítězů, se jako každý rok snažili přesvědčit hlavního organizátora akce, že by jim mohl přenechat alespoň jeden ze zbylých koláčů. Ale ten jim neustále opakoval, že zde žádné koláče nepřebývají. (A ty, co zbyly, se rozdělily mezi organizátory :)

Michala Čadová

9. 11. - hra po Praze

Letošní hra se skutečně vydařila. Dva týmy se vydaly ze Staroměstského náměstí, kde byl v 9 h sraz, po stopách jakéhosi informátora, aby včas nalezli vejce Vetřelců a zneškodnily je. Trasa byla v podstatě jedna a každý z týmů ji absolvoval v opačném směru.

Málokomu se poštěstí podívat se na tak krásná a zajímavá místa, jakými jsme všichni prolézali při hře. Uznejte sami: putování kanalizačním systémem a následná plavba na lodi v něm (druhý tým má pochopitelně kanálové zážitky v opačném pořadí), prolézání opuštěných, rozpadajících se továren, tepláren vlakových dep a podobně.

Zážitků má každý z nás jistě dost (poděkujme za to především Evženovi, který hru připravil).

Oba týmy nakonec vejce našly v trezoru na Hlavním nádraží (kde hra končila) a vejce zneškodnily = SEŽRALY (byla výborná - kdo se nezúčastnil, neví o co přišel :).

Honza Trojánek

29. 11. - volejbalový turnaj

-- Fotky a povídání na stránkách

Volejbalový turnajNedalo nám to ani moc práce, abychom za SK Zlíchov dali dohromady nějaký slušný team, a mohli se tak utkat v Kobylisském volejbalovém turnaji.

Nakonec nás bylo něco kolem deseti, a tak, když jsme se poprvé vyrovnali na hřišti a chtěli pozdravit našeho prvního protihráče, pořadatelé nás jen upozornili, že se hraje v šesti. Naše družstvo (nemohu použít slovo "mužstvo," protože na hřišti musela být vždy alespoň jedna žena) bylo sice největší, ale bohužel to s výkonem nebylo nejlepší. Ale v každém případě jsme dopadli dobře.

Sice jsme neporazili pořadatelský tým Trosek, což jsme si již týdny dopředu vytyčili za svůj cíl (proč se zeptejte členů družstva), ale alespoň jsme si konečně zahráli proti kvalitním družstvům, okoukali pár fíglů, zjistili, co nám nejde a spoustu dalších užitečných věcí.

Nakonec jsme skončili… (no já nevím, jestli to tady vůbec mohu…, takhle naplno…) desátí z celkového počtu 12. Ale proti hodně hodně velké konkurenci! Kdo tam nebyl, tak o hodně přišel.

Více se dozvíte na internetu a mělo by se tam objevit snad i několik fotek.

Michala Čadová
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz