9. 4. 2016 - Úklid Kamenice

Tak se chytám na výzvu z Valné Hromady a napíšu vám článek také o jedné zajímavé hromadě. I když je podstatně méně příjemná, rád bych ji alespoň jednou ročně také absolvoval. Má romantický název 12063 a jak možná tušíte, tahle hromada je na rozdíl od té naší, tak trochu bordel. Chystám se propagovat úklid tanvaldské Kamenice. No a pro ty pozornější - ano - zároveň si cvičím češtinu, abych potěšil imigrační úředníky. Kdo ví, jednou se to může hodit. Případné výtky, prosím, do komentářů.

Nacházíme poklady

Když pominu úvahy proč uklízím venku, 115 km daleko, když doma je pořád co dělat, začalo to jako normální výjezd na vodu. Slibovaný déšť se koncem minulého pracovního týdne nekonal, nikde nic moc neteklo. Udržel jsem tedy své křehké odhodlání a vyrazil ráno k mostu v Plavech (resp. Haraticích). Sešlo se nás na horní úsek asi 10 kajakářů a značný pozemní oddíl místního turistického potěru. Turisti čistili levý břeh, nám zbýval převážně ten pravý. Postupným plavením, vysedáním a plněním pytlů jsme se posouvali dolů korytem. I když vody bylo pomálu, každá chvíle v kajaku byla odměnou za desetiminutovky na břehu. Naplněné pytle, staré pneumatiky, kola, kočárky a další odpad jsme nechávali u příhodných vracáků, ze kterých je pak kluci na raftu nakládali a sváželi. Nad naše síly zůstávali jen černé skládky a gumy od traktoru. A tam na břehu, s pytlem v ruce, celý mokrý a udýchaný jsem pochopil, že jsou věci, které jsou nad síly vodáků jako lidí. Na některé holt bude potřeba vodáků - úředníků. Sypat odpad ze svahu do řeky, která je přítokem Jizery, která je zdrojem pitné vody? Uvidíme co na to místní samospráva, které jinak patří velký dík za podporu této, naštěstí už vůbec ne ojedinělé, akce.

Nacházíme poklady

Abych to zkrátil, když jsme v jedenáct sedali na vodu, vůbec mi nenapadlo, že odpověď na nevinnou otázku "kolik je hodin", může u tobogánu znít "čtyři". Tím se tento výlet zařadil mezi má nejdelší splutí Kamenice vůbec (a to včetně plavby z Plavů do Železného Brodu nebo začátků, kdy jsme téměř všechny peřeje jistili ze břehu). Zároveň patřil k těm nejúnavnějším, a to i když to srovnám s crossem, který na Kamendě obsahoval vždy dobrou vynášku. Pravda, já jsem to zase tolikrát vynášet nemusel :)

Nacházíme poklady

Akci vhodně doplnila příjemná partička a dle informací na FB to pokračovalo i příjemným občerstvením. Takže pro příští rok jasný záznam do kalendáře.

Nakonec poděkování za tuto bohulibou činnost patří organizátorovi/torům, povodí i obcím Plavy, Jesenný, Zlatá Olešnice, Železný Brod, všem, kteří se zúčastnili (každému jednomu zvlášť), poskytli materiál či svůj čas. Jo, a za co vlastně děkuji? Hlavně za to, že o řeku, na kterou všichni tak rádi jezdíme, někdo pečuje nejen proto, abychom ji mohli sjíždět, ale i proto, aby byla prostě hezká.

PS: za fotky poděkujte Ivošovi, až ho potkáte :) Pokud ho snad neznáte, napište komentář, poděkuju mu za vás.

Rišo
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz