10. 1. 2009 - Pevná Berounka

Je to už pár let zpátky, co jsme se se Zajícem domlouvali, že bychom sjeli na bruslích Opatovický kanál. Jinak skvělý plán nám v té době zhatilo počasí, respektive obleva, která během týdne rozpustila veškerý led, tedy věc dosti potřebnou pro výlet na bruslích.

Letos jsme dostali podobný nápad, jen jsme se dohodli na Berounce, která podle zaručených zpráv byla „jetelná“ :-) Jako „nástupní“ místo jsme zvolili Karlštejn, který kromě stojaté vody a tedy i ledu, sliboval pohled na překrásnou zimní scenérii s gotickým hradem v pozadí.

Sehnat lidi na podobnou akci je ve století počítačů a kvalitních postelí trochu problém, ale pár jedinců se nakonec přece jen našlo. Akční páreček STBlo a Niki doplnil věčně remcající Eňon a mohli jsme jet.

Vlakem podél zasněžené Berounky to bylo moc fajn, o trochu horší pocit už byl, když jsme vylezli z vlaku ven. Proč nemůže být led a při tom teplo :-)

Nicméně nejsme žádný másla a tak jsme pod mostem nasadili brusle a se slovy „Náčelníku, nevadí, že je před námi pešuňk a koleje“ vyrazili. V našem případě před námi však nebyly koleje, ale velké kry, šikovně poskládané při postupném namrzání řeky tak, aby nás postupně všechny poslaly hned v prvních metrech jízdy k zemi :-)

Ovšem po překonání tohoto úseku jsme už jeli po krásném ledě až k prvnímu jezu v Klučicích.

A zde začalo jedno z četných přezouvání do normálních bot a zpět do bruslí :-) Ovšem „přenášení“ nebylo dlouhé a tak jsme po nějakých dvou stech metrech mohli opět „nasednout“.

Cesta po prakticky prázdné řece ubíhala pokojně, naši idylku narušovaly pouze občasné jezy. V Třebáni jsme se zastavili na výborný zabijačkový guláš a pivečko a pokračovali přes Řevnice, Dobřichovice a Mokropsy až do Černošic. Ke konci již řeka nesla všechny znaky blížící se velké městské aglomerace, tedy více lidí, větší binec a horší led. Ale ani to nám náladu nepokazilo a po závěrečném pivku v černošické hospůdce jsme ve vlaku jen konstatovali, že to bylo vlastně děsně fajn :-)

Na závěr několik údajů:
Délka sjížděného úseku: 17km
Počet jezů na trase: 5
Počet cvaknutí: 0
Počet pádů: radši nepočítat
Počet vypitých piv: průměrně 1,3485 na hlavu
Počet krásných pohledů do kraje: nepočitatelně

Fotky najdete na www.kuba-micka.cz

Tak zase někdy ahoj (nebo jak se zdraví bruslaři na Berounce) na „pevné vodě

Jakub
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz